Ehliyet Sınav Soruları
2023 Ehliyet Sınav Soruları

2023 Ehliyet Sınav Soruları

2023 ehliyet sınav soruları her ay yapılan ehliyet sınavlarının içeriği aynıdır. MEB ve ÖSYM’nin birlikte oluşturdukları sınav teorik ve uygulama olmak üzere ikiye ayrılır. 2023 ehliyet sınav soruları 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. 70 puan üzeri sonuç alan her sürücü adayı ikinci aşamaya geçmeye hak kazanır. Uygulama kısmı kursunuz boyunca öğrendiğiniz her şeyi içerir. İlk yardım konusu hakkında 50 soru üzerinden 12 soru sorulmaktadır. Trafik ve çevre konusunda 23 soru, araç tekniği 9 soru ve trafik adabı konusunda 6 soru sorulmaktadır. 2016 yılından itibaren konu dağılımında değişiklik yapmayan ÖSYM’nin 2023 yılında da aynı yolu izleyeceği düşünülmektedir.

ÖSYM ve MEB’in araştırmalarına göre sürücü adayları trafik adabında zorlanmamaktadır. 60 dakika içerisinde yapacağınız sorular oldukça basittir. Ayrıca diğer sınavlarda olan dört yanlışın bir doğruyu götürme durumu yoktur. Uygulama sınavları ise sınav için görevlendirilen eğitmen tarafından yapılır. Trafik kurallarına uyup uymadığınız, sembollerin anlamlarını bilip bilmediğiniz bu sınavda da ölçülür. Sürücü kurslarından aldığınız eğitim doğrultusunda yapılan sınavlar bilginizi ölçer niteliği taşır.

2023 Ehliyet Sınav Soruları

Araç türüne göre değişen uygulama sınavları MEB tarafından koordine edilir. Her sürücünün hakim olması gereken konular ve sorular 2023 ehliyet sınavında da önünüze çıkacaktır. İnternet üzerinden çıkmış ehliyet sınav sorularına bakarak çalışabilirsiniz. 2016 yılına kadar bulacağınız sınav soruları ile 2023 ehliyet sınav soruları paralellik gösterecektir. Sürücü kurslarında verilen eğitimler MEB onaylıdır. Bu nedenle süreç boyunca verilen eğitim sınava uyum sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu