Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar? 2023

Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar? 2023
Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?
0
auto

Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar? Ehliyetler, yani resmi adıyla sürücü belgeleri için ödenmesi gereken 2023 ehliyet harç ücretleri güncellenmiştir. Ehliyet harç ücretleri, sürücü kursları ve sınavları 2023 yılında ne kadar mı oldu? Birlikte inceleyelim.

Sürücü belgeleri yani ehliyetler, motorsuz ya da motorlu kara taşıtlarının kullanımında gerekli olan yeterlilik belgeleridir. Bu belgeye sahip kişiler trafiğe çıkma ve araç sahibi olabilme ve kiralama hizmetlerinden yararlanma haklarını kazanırlar.

Ehliyet Sistemi Ne Zaman Değişti?

Tıpkı nüfus cüzdanlarının değişimde olduğu gibi 2016 yılı itibariyle çıkan kanun doğrultusunda yeni kimlik ve yeni ehliyetlere geçiş durumu ortaya çıkmıştır. Yeni tip ehliyetler 17 farklı kategoriye ayrılmıştır. Bu kategoriler; M, A, A1, A2, B, B1, BE, C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE, F ve G olarak araç türlerini ifade etmektedir. Ehliyet alınması süreçlerinde her yıl ehliyet harç bedelleri de yeniden düzenlenmektedir. 2023 yılı ehliyet harç bedeli de yine aynı şekilde güncel olarak son halini almıştır.

İlk Defa Ehliyet Alacakların Bilmesi Gerekenler

Güncel Ehliyet Harç Bedelleri

2023 Güncel Ehliyet Harç Bedelleri

Sürücü belgesi harç bedelleri 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle en son güncel halini almıştır. Tekrar değerlendirme miktarı %122,93 olarak belirlenmiş olup resmi gazetede detaylarıyla yayınlanmıştır.Aşağıdaki listede 2023 sınıflara göre harç ücretleri; harç miktarı, değerli kağıt bedeli ve vakıf payları dahil olarak toplam olarak verilmiştir.

 • A1, A2, A Sınıfları: 1.594,7 TL
 • B Sınıfı: 3258,9 TL
 • F Sınıfı: 1594,7 TL
 • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE Sınıfları: 4.923,7 TL

Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

2023 Ehliyet Yenileme Ücretleri

2023 yılı itibariyle hali hazırda ehliyeti olanların ehliyetlerini yenilemeleri durumunda ödeyecekleri 2023 ehliyet yenileme ücretleri de güncellenmiştir. Yukarıdaki harç bedelleri ilk kez ehliyet alacak veya mevcut sınıfını büyütecek kişilerin ödeyeceği bedellerdir. Değişim, kayıp, yıpranma ve evlilik gibi sebeplerle yapılacak değişimler yenileme sınıfına girmektedir. 2016 yılı öncesindeki yani eski ehliyetini keyfi, yıpranma, kayıp, evlilik gibi nedenlerle yenilemek isteyen kişiler, 15 TL yenileme bedeli karşılığında yeni ehliyetlerine ulaşabilmektedir. Yeni tip ehliyete sahip olan ve kaybeden kişiler ise 769 TL harç ücreti ödemek durumundadır.

Ehliyet Yenileme İşlemleri

Sürücü Kursu Ve Sınavı Harç Bedelleri

2023 Sürücü Kursu Ve Sınavı Harç Bedelleri

2023 yılı itibariyle güncellenen ücretlerden biri de sürücü kursu ve sınavı harç ücretleri olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığına ödenmesi gereken 2023 yılı ehliyet sınavı ücreti, teorik sınav için 240 TL, direksiyon sınavı için 295 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyet yükseltme amacında olan kişilerin teorik sınava gereksinimleri yoktur ve 295 TL’lik direksiyon sınavı bedelini ödemeleri yeterlidir. Teorik ya da direksiyon sınavlarında başarısız olan kişilerin, tekrardan sınav harcı ödemesi yapması ve sınavlara girmesi gerekmektedir. Teorik sınavından kalanların teorik dersi, direksiyon sınavından kalanların da direksiyon dersini tekrardan almaları da zorunlu bir durumdur.

2023 Yılı Sürücü Kursu Bedelleri

Harç bedellerinde olduğu gibi 2023 yılı sürücü kursu ücretleri ile ilgili de yeni düzenlemeler yapılmıştır. Ehliyet türüne göre ücretler farklılaşmaktadır. En çok tercih nedeni olan B sınıfı için 2023 ehliyet kursu ücretleri, teorik dersleri saatlik ücreti 50 TL olarak toplamda 2.900 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerin, trafik eğitimini 16 saat, ilk yardım eğitimini 8 saat, araç tekniği eğitimini 6 saat ve trafik adabı eğitimini de 4 saat almaları gerekmektedir. Toplamında 35 ders saati 1.700 TL olmaktadır. Direksiyon dersi saat ücreti ise 335 TL’dir ve minimum 16 ders alınması gerekmektedir. Minimum 16 ders pratik alınması zorunlu bir durumdur. Bu şekilde bakıldığında da 5.360 TL direksiyon eğitimine verilmektedir. Toplamda bakıldığında ehliyet eğitimi için ortalama 11.000 TL civarında bir bedel ortaya çıkmaktadır.

Ehliyet Kart Ücretlerinin Yatırıldığı Bankalar

Ehliyet Kart Ücretlerinin Yatırıldığı Bankalar

Ehliyet işlemleri için alınan randevu öncesinde ehliyet kart ücretlerinin ödenmesi gerekir. Ehliyet kart ücretleri hangi bankalara yatırılabiliyor? Öncelikle yapılacak ödemeler üç başlıkta ele alınmalıdır. Bunlar sırasıyla; ehliyet harç bedeli, değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelidir.

İlk kez ehliyet alacaklar veya yükseltme işlemi yaptıracak kişiler her üç bedeli de ödemek durumundadır. Ancak sadece yenileme yapacakların ehliyet harç ücretini ödeme zorunluluğu yoktur. Bu ödeme işlemlerini sanılanın aksine online olarak ödemek daha zahmetli olmaktadır. Şubeye giderek ödeme yapmak daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Ödeme işleminin yapılabildiği bankalar aşağıdaki gibidir.

 • Maliye Bakanlığı & Polis Teşkilatının Anlaşmalı Bankaları: Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk, İNG Bank, Kuveyt Türk, Şekerbank, Halkbank, Vakıfbank, TEB, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, PTT, QNB Finansbank, HSBC, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve daha birçok bankada ödemeler aktif olarak yapılmaktadır.

Ehliyet Harç Ve Kart Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılır?

2023 Yılı Değişen Ehliyet Sınıfları

Ehliyet sınıfları ile ilgili en büyük ve önemli değişimler, araçlara takılmış olan ek yükler ile alakalı olarak yapılan düzenlemelerdir. Belirlenmiş sınırlamalar dahilinde takılacak olan römorklar ehliyet sınıflarının çeşitlenmesine neden olmuştur. Ehliyet sınıflarının artmasının temel nedeni bu durumdur. 2023 ehliyet sınıfları değişiminin ana başlıkları şu şekildedir;

 • Ehliyet sınıflarının bazılarında yaş kriteri değişikliğe uğramıştır. Özellikle belli başlı sınıflara deneyim koşulu eklenmiştir.
 • Geçmişte B sınıfı ehliyete sahip olanlar direkt olarak minibüs kullanabilmekteydi. Ancak ilk kez ehliyet alacak kişiler artık direkt olarak minibüs kullanamayacak ve deneyim koşulu aranacaktır.
Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?
 • Yaş sınırı MOPED kullanıcılarında 16’ya indirilmiştir. Bu durumda tüm sınıflar MOPED kullanabilme hakkına sahiptir.
 • Motosiklet grupları için geçerli sınıflar geçmişte A1 ve A2 iken, yeni düzenleme ile M, A1, A2 ve A sınıflarına ayrılmıştır.
 • Ehliyet sınıfı olarak H kaldırılmıştır. Kişilerin engel halleri mevcut ehliyetlerinde belirtilecektir.
 • Otomatik vites ehliyeti adıyla bir ek sınıf eklenmiştir. İlk kez ehliyet alma durumu olan kişiler isterlerse direkt olarak bu sınıftan ehliyet alabileceklerdir.
auto

Genel olarak ehliyet alma süreçlerine bakıldığında, 2023 ehliyet harç ücretleri, sınav ve kurs bedelleri ile önemli bir maliyet ortaya çıkmaktadır.

İnternetten Harç Ücreti Ödeme

auto

Yorum Yap