Ehliyet Sınıfları Nedir? Hangi Aracı Kullanabilirsiniz? 2023

E-Sınav Nedir? E-Sınav Nasıl Yapılır?

Her ehliyet grubunun farklı sınıfları bulunmaktadır. Özellikle yeni ehliyet sınıflarında en önemli değişiklik araçlara takılan ek yüklere bağlı olarak düzenlemelerin yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Araçlara takılacak olan römorklarda bağlı kalarak ehliyet sınıfları çeşitlenmiştir. Ehliyet sınıflarının farklı olmasının nedenleri ise tamamen budur.

Her ehliyet sınıfında farklı araçlara hitap ederken bu noktada farklı araçlarla eğitim alınmakta ve farklı araçlarla sınava girilmektedir. Ayrıca bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ihtiyacınız olan ehliyet sınıfını tespit ederek bu sınıftaki kurslara yazılmak olmalıdır. Böylelikle süreç sorunsuz bir şekilde ve dilediğiniz gibi işleyecek en kısa sürede ehliyetinizi alabileceksiniz.

Ehliyet Sınıflarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bazı ehliyet sınıflarında yaş sınırları değiştirilmiştir. Bunun nedenleri arasında ise ehliyet sınıflarına bazı deneyim şartlarının getirilmesidir. Deneyim şartları sağlanmadığı takdirde bu noktadaki süreçler değişim gösterecektir.
  • Eskiden b sınıfı sürücüler minibüs girebiliyordu ancak ilk defa ehliyet alanların direkt virüs kullanmaları mümkün olmayıp deneyim şartı aranmaktadır.
  • M sınıfında ise yaş sınırı 16 ya düşürülmüştür.
  • H sınıfta ise güncel olarak kaldırılır kişinin engel durumu ehliyetine belirtilmektedir
  • Aynı zamanda otomatik vites ehliyeti getirilmiş olup ilk defa ehliyet alacaklar dilerlerse direkt otomatik vites ehliyeti için başvuru yapabilecekler.
Ehliyet Sınıfları Nedir?

Ehliyet Sınıfları İçin Kullanılabilecek Araçlar

M Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Motorlu bisiklet yani moped 2  – 3 ve tekerlekli araçların kullanılmasıdır burada deneyim şartı aranmamaktadır birlikte en az kullanım yaşı 16 dır.

A1 sınıf Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

125 cc kadar motosiklet kullanımı 2 – 3 tekerlekli motosikletler kullanımını kapsamaktadır aynı zamanda kapsama m dir. Deneyim şartı aramakla birlikte kullanım yaşı 16 dır.

A 2 Sınıf Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

35 kw kadar motosiklet 2 – 3 tekerlekli kullanımı mümkündür. m özellikle m ve a1 kapsamına içerisine alırken ehliyet deneyim şartı aranmamaktadır ve aynı zamanda yaş sınırı olarak 18 yaş sınırı getirilmiştir.

A Sınıf Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

35 kw üzeri motosikletlerin kullanımını kapsamaktadır ve aynı zamanda m –a1 – a2 kapsamı içerisinde yer alırken 24 yaş veya 2 yıllık a ehliyetinin olması şartı aranmaktadır. Yaş sınırı ise 20 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sınırların dikkate alınması ve buna bağlı kalarak başvuru yapılması gerekmektedir.

B1 sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Motosiklet 4 tekerlekli olarak kullanıldığı araçlar için söylenebilir ve aynı zamanda kapsamı ise m’dir deneyim şartı aramakla birlikte yaş sınırı 16 olarak karşımıza çıkmaktadır. 16 yaş ve üzeri kişiler doğal olarak bu sınıf için ehliyet alabilir ve kullanılabilirler.

Ehliyet Sınıflarıyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

B sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Otomobil ve kamyonet kullanımını kapsayan bu araçlar kapsam olarak m – b1 – f araçlarına içermektedir ve aynı zamanda deneyim şartı aranmamaktadır birlikte yaş olarak 18 yaşının doldurulması talep edilmektedir.

Be sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Otomobil ve kamyona römorklu kamyonetleri içerisine alan bu kullanımda özellikle kapsam olarak m – b –b1 – f kapsamlarını içermekte olup aynı zamanda deneyim şartı olarak b sınıf ehliyete kullanımı aranmaktadır. Yaş sınırı ise 18 dir.

C1 sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

7 bin 500 kilo kadar kamyon ve çekici kullanıldığı araçlar arasında yer almaktadır. m -b- b1 – f En az B sınıfında deneyim şartı aranmakta birlikte yaş sınırı olarak 18 yaş sınırı bulunmaktadır.

C1- E  sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

12.000 kilo kadar kamyon ve çekici römorklu olarak kullanıldığı araçları kapsarken aynı zamanda M- B – BE – B1 – C1 – F Akşama içerisinde yer alarak deneyim şartı C1 olarak karşımıza çıkmakta ve aynı zamanda yaş sınırı olarak 18 yaş sınırı aranmaktadır.

C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Özellikle de kamyon ve çekici sınıfı kullanıldığı araçlar arasında yer alırken kapsam olarak M – B – B1 – C1 – F sınıflarına içerisine alan bu sınıf özellikle en az b grubunda deneyim şartı aramakta ve yaş olarak 21 yaş sınırı bulunmaktadır.

Ehliyet Sınıfları İçin Kullanılabilecek Araçlar

CE Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Bu sınıfta kamyon ve çekici römorklu olarak kullanıldığı araçlar arasında kapsam içerisine girmektedir. Özellikle bu noktada M – B – BE – B1 – C – C1 – C1E – F Kapsamları içerisinde yer alırken deneyim şartı olarak c sınıfı kabul edilmektedir. Aynı zamanda bu süreçte yaş olarak 21 yaş sınırı da aranmaktadır.

D1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

16 + 1 kişilik minibüs kullanımını içeren bu araçlarda M – B- B1- F araçların kullanım kapsamına ele alırken en az deneyim şartı olarak B sınıfı araçlarının kullanılması gelmektedir. Aynı zamanda 21 yaş olarak da alt sınır bulunmaktadır.

D1E  Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

16 + 1 kişilik minibüs zamanlı olarak kullanıldığı araçlar kapsamına girerken aynı zamanda M – B – BE – B1 – D1 – F Araçları ehliyet için deneyim şartı olarak alınır. Özellikle de bu gurubu ve araçlarını kapsamaktadır. yaş sınırı olarak ise en az 21 yaşında olunması gerekmektedir. Bu bağlamda ehliyet sınıfları için şartlar değişim gösterebilmektedir.

D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Bu grubu kapsayan bu araçlar M – B – BE – B1- D1 – F b grubunda deneyim şartı aranmakta olup yaş sınırı olarak ise 24 yaş şartı aranmaktadır.

DE Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Otobüs olarak kullanılan araçlar kapsam olarak M – B – B1 – D1 – F araçlarını kapsamakta ve en az D Grubu’nda deneyim şartı aranmaktadır. Aynı zamanda bu grupta 24 yaş sınırı olarak getirilmiştir.

Her Sınıfın Ehliyet Ücretleri Farklı Mıdır?

F sınıflar Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

Traktör kullanıldığı araçlar arasında yer alırken kapsama m sınıfıdır. Aynı zamanda deneyim şartı aranmakta birlikte yaş olarak 18 yaş sınırı getirilmiştir.

G Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir? 

İş makinası kullanıldığı araçlar arasında yer alırken kapsamı m sınıfa içerisinde yer almakta ve deneyim şartı aranmamaktadır. Aynı zamanda bu grupta yaş sınırı olarak da 18 yaş sınırları sınır olarak sayılmaktadır.

Her Sınıfın Ehliyet Ücretleri Farklı Mıdır?

Alacağınız her sınıfta ehliyet ücretleri değişim göstermektedir. Özellikle de harç bedeli, sınav giriş ücreti, sürücü kursunda yatırılacak miktar gibi miktarın tamamı hangi sınıftan ehliyet alacağınıza bağlı olarak değişim gösterir. Bu nedenle net bir şekilde ehliyet sınıflarına ait fiyat dağılımlarına öğrenebilir ve buna bağlı kalarak sürece pratik bir şekilde yönlendirebilirsiniz.
Ehliyet Sınıfları Harç Ücretleri Ne Kadar?

Özellikle almak istediğiniz ehliyetin sınıflarında dikkat etmeniz gereken ücretlendirme detaylarını neler olduğunu öğrenebilmek için bu alanda yayınlanan resmi fiyat bilgilerine bağlı kalarak sürece planlama imkânı bulabilirsiniz. Bu süreçte mutlaka dikkatli bir şekilde her sınıfı ve ehliyet ücretlerini bilmeli ve buna bağlı kalarak sürücü kurslarına yazılmalısınız.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık