Ehliyet Yenileme İşlemleri 2023

Sınavları Başarıyla Geçtikten Sonra Ehliyet Alma Süreci 

Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır? Yeni tip ehliyetlerin kullanılmaya başlanması ile pek çok kişi ehliyet yenileme işlemini araştırmaya başladı. Bilindiği üzere eski tip ehliyetlerin yenileri ile değiştirilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra yıpranma ya da kayıp durumlarında da yenileme işlemi yapmak önem taşıyor. 2023 yılında ise sürücü belgeleri için yenileme işlemleri değiştirildi.

Ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız öncelikle bir randevu oluşturmanız gerekiyor. Ardından sizden istenecek olan belgeler ile randevunuza giderek yenileme talebinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede yeni ehliyetinizi yaklaşık olarak 10 gün içerisinde edinebilirsiniz. Ancak randevunuza mutlaka yarım saat öncesinden gitmeyi unutmamanız önem taşıyor.

Ehliyet Yenileme İşlemleri için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi ehliyetinizi yenilemek için gerekli olan tüm belgeleri görevli olan memura teslim etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla randevunuza gitmeden önce ehliyet yenilemek için gerekli belgeler hakkında bilgi edinmeli, bu belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalısınız.

Bunun yanı sıra ehliyetinizi değiştirme talebinizi iletmek için randevunuza gitmeden önce gerekli olan tüm ücretleri yatırmış olmanız da önem taşıyor. Aksi takdirde başvurunuz alınmıyor. Dolayısıyla randevunuza gitmeden önce harç bedellerini yatırmayı unutmamalısınız.

Ehliyet Yenileme İşlemleri

Ehliyet Yenileme için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ehliyet değiştirme ve yenileme işlemlerinden önce yatırmanız gereken ücretler ehliyet türüne göre değişkenlik gösteriyor. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için ödemeniz gereken tutar 2 TL Vakıf Hizmet Bedeli ve 13 TL Değerli Kağıt Bedeli olarak bilinirken, yeni tip sürücü belgelerinde bu tutarlar 145 TL Vakıf Hizmet Bedeli ve 625 TL Değerli Kağıt Bedeli olarak karşımıza çıkıyor.

Randevunuz için gerekli belgeler ise şu şekilde:

 • Kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Eski sürücü belgesi
 • Araç kullanmaya elverişli olduğunuzu gösterir nitelikte sağlık raporu
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu belgesi
 • Harç ücreti makbuzu
 • Adli sicil kaydı

Ehliyet Randevusu Nasıl İptal Edilir? 

Ehliyet Yenileme için Nereden Randevu Alınır?

Ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey randevu almak olarak karşımıza çıkıyor. Ehliyet değiştirme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınıyor. Bu randevuyu oluşturmak için en sık tercih edilen yol elbette pratik olması nedeni ile online randevu alma hizmeti olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak bu randevu yalnızca internet üzerinden değil, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü çağrı merkezi hattı üzerinden de kolaylıkla alınabiliyor. Eğer randevunuzu telefon üzerinden oluşturmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey ALO 199 numaralı hattı aramak ve yönlendirmelere uymak olacaktır. Randevunuzu internet üzerinden oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • İlk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesine girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından hemen ana sayfada göreceğiniz “Sürücü Belgesi” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza bir bilgilendirme kutucuğu çıkacaktır. Bu kutucukta başvuru ücretleri ile ilgili bazı önemli bilgiler yer almaktadır. Bu nedenle dikkatlice okuyup “Kabul Ediyorum” butonu ile devam edin.
 • Bu aşamada sizden istenen tüm bilgileri girerek devam edin.
 • Yönlendirmeleri takip ederek size uygun olan saat ve tarihte seçmiş olduğunuz nüfus müdürlüğünde randevunuzu oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturmuş olduğunuz randevuya en geç randevu saatinizden yarımdan saat öncesinde gitmeniz önem taşımaktadır. Ardından sıranız geldiğinde sizden istenen belgeleri sunarak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.
Eski Tip Ehliyetleri Değiştirmek Zorunlu Mu?

Eski Tip Ehliyetleri Değiştirmek Zorunlu Mu?

Günümüzde yeni tip ehliyetlerin çıkması ile eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi bir gereklilik haline geldi. Dolayısıyla araç kullanmakta olan herkesin sürücü belgesi yenileme işlemini yapması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemi belirlenmiş olan son tarihe kadar yaparak yeni tip ehliyetlerinizi almanız gerekiyor.

Eski tip ehliyet değiştirme işlemi için belirlenmiş olan son tarih ise 31.12.2024 olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarihe kadar eski tip ehliyetlerin kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Dolayısıyla eğer eski ehliyetlerinize kullanmak istiyorsanız 31 Aralık 2024 tarihine kadar kullanmaya devam etme hakkınız bulunuyor.

Süresi Dolan Ehliyetin Yenilenmesi Gerekir Mi?

Bilindiği üzere ehliyetler yalnızca belirlenen süre içerisinde kullanılabiliyor. Bu sürenin dolmasının ardından ise kişinin ehliyetini mutlaka yenilemesi gerekiyor. Aksi takdirde süresi dolan bir ehliyet kullanıldığı için kişinin ceza alması söz konusu oluyor. Dolayısıyla eğer ehliyetinizin süresi dolduysa mutlaka ehliyetinizi yenilemek için başvuru yapmanız gerekiyor.

Yapacağınız başvurunun ardından ehliyetinizin elinize geçmesi için yaklaşık olarak 10 gün beklemek gerekiyor. Eğer bu süreçte araç kullanmayı planlıyorsanız ehliyet yenileme başvurusunun ardından görevli memurdan sizin adınıza geçici bir sürücü belgesi düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık